Království Bhútánu velmi inspiruje náš spolek, a tato inspirace dále dodává energii naší činnosti v Evropě. Zároveň se snažíme vytvořit oboustranně prospěšnou spolupráci, a také podpořit i inspirovat obyvatele Bhútánu. Z naší strany podporujeme několik vybraných projektů a iniciativ v Bhútánu, a to buď finančně, nebo prostřednictvím mentorství či logistické podpory.

Momentálně jsme plně zapojeni v projektu na rekonstrukci ženského kláštera Kila Gompa a nově jsme si přidali do portfolia projekt kavárny Big Bakery. Aktivně se také snažíme být nápomocní v textilním odvětví.

Naše projekty v Bhútánu

Projekt na rekonstrukci ženského kláštera Kila Gompa

Kila Gompa nazývaný také Chele la Gompa je ženský klášter, který se nachází na útesech pod průsmykem Chele v nadmořské výšce 3500 metrů v západní části bhútánského království mezi Paro a Haa. Ačkoliv ho turisté navštěvují zřídka, přináší jeden z nejohromnějších výhledů v západních provinciích. Je znám také jako „druhé tygří hnízdo“ (čímž je přirovnán k taksangskému klášteru). V ženském klášteru v současnosti žije 58 jeptišek ve věku od 8 do 83 let, které vyučuje Asha Lama. (více)

Big Bakery ("Velká pekárna") - chráněná pracovní místa pro mládež se zdravotním postižením

Big Bakery je iniciativa na zaměstnávání mladých lidí Bhútánu s různým postižením. Byla stvořena z iniciativy Draktsho, Institutu pro odborné vzdělávání dětí a mládeže Bhútánu s různým postižením, který je umístěn v Kawajangsa, Thimphu. Big Bakery a její nadaní pekaři se mohou pochlubit nejlepším chlebem v Bhútánu. (více)

Textil Tashi

Tradiční tkaní v Bhútánu je příkladem výjimečné a exkluzivní řemeslnické dovednosti, která v současné době nemá mezinárodní pozornost, kterou si jistě zaslouží. Tkané textilie jsou vyráběny ručně, šetrné k životnímu prostředí, vizuálně přitažlivé a naprosto unikátní. Prostřednictvím iniciativy "Tashi Textil", ve spolupráci s místními partnery jako je MyBhutan, chceme najít cestu pro spojení žen z východního Bhútánu, zabývajícími se řemeslnou činností a západního trhu s cílem poskytnout venkovským tkalcovským komunitám další udržitelný zdroj příjmu, posílit roli žen tkalců a pomáhat jim zachovat řemeslo, aby bylo zajištěno, že je předáváno do další generace. (více) 

Mate-li zájem podpořit nebo podílet se na některých z našich iniciativ, obraťte se přímo na Lilii na lilia.aisha@gmail.com